12 Aralık 2010 Pazar

İhracatta Rekora Doğru...


Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, imalat sanayii üretiminden sonra, Aralık'ta, aylık ihracatta da rekor beklediklerini bildirdi.

Özellikle imalat sanayiindeki üretim endeksinin de bugüne kadar olan en yüksek seviyeyi gösterdiğine işaret eden Bakan Çağlayan, bu sektördeki en yüksek artışın da yüzde 31,9 ile motorlu kara taşıtlarında gerçekleştiğini hatırlatarak, "Bu son derece önemli, çünkü Türkiye'nin ihracatının da motorundan bahsediyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin Ekim ayı sanayi üretimindeki artışı diğer ülkelerle karşılaştıran Çağlayan; şöyle devam etti:
"BRIC ülkelerine baktığımızda, Brezilya'daki üretim artışı yüzde 2,1. Bizde, geçen yıla göre yüzde 9,8 artış oldu. Rusya'da yüzde 6,6, Hindistan'da yüzde 4,4, Çin'de yüzde 13,3 büyüme kaydedildi. Bu da aslında Türkiye'nin büyümesinin önemli bir göstergesi. ABD'de bu oran yüzde 5,3, Almanya'da yüzde 7,9 düzeyinde. Türkiye'yi de dahil edersek, BRIC ülkeleri içinde, Çin ve Türkiye, dünyada çok önemli bir üretim endeksine sahip oldular."

Türkiye'nin yıllık ihracatının, 7 Aralık akşamı itibariyle 105 milyar dolara ulaştığını bildiren Çağlayan, şöyle devam etti:
"Geri kalan 20 gün içinde yapılacak ihracat ile Orta Vadeli Plan'da öngörülen 111,7 milyar dolarlık hedefi rahat aşacağımız görülüyor. Geçen yıl Aralık'ta ihracat 10 milyar dolardı. Şu andaki gidişat, bu ay sonundaki ihracatın 12 milyar dolara yaklaşacağını gösteriyor. Bu son derece önemli bir rakamdır ve bu son yılların önemli bir rekoru olacaktır. Şu andaki gidişat, ihracatın aylık 11 milyar doları aşacağı 12 milyar dolara yaklaşacağı şeklindedir. Bunu gerçekleştirirsek, ihracatımız, yıl sonu hedefini geçecek, 112-113 milyar dolara oturacaktır."

Haberin Tamamı:
http://www.dunya.com/ihracatta-rekor-bekleniyor_108103_haber.html?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder