21 Ekim 2011 Cuma

Fabrikaları söküp söküp Türkiye'ye getiriyorlar...


KNOW-HOW VE PATENTLERİ İLE BİRLİKTE TAŞIDIK
Küresel krizi fırsat bilen KOBİ'ler Avrupa'da sağlıktan otomotive, kimyadan gıdaya 3 binden fazla firma satın aldı. Bu yolla milyarlarca dolarlık teknoloji transferi sağlandı, istihdam arttı

Küresel krizi fırsat bilen Türk firmaları Avrupa ülkelerinden bir yılda 3 binden fazla firma satın aldı. İşbirlikleri ve satın almalarda; kimya, gıda, sağlık, enerji, tekstil perakende, otomotiv ve inşaat sektörleri öne çıktı. Türk firmalarının gerçekleştirdiği satın alımlar sayesinde Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye ciddi bir teknoloji transferi sağlandı. Firmalar zor durumdaki fabrikaların altyapısını know-how ve patentleri ile birlikte Türkiye'ye taşıdı. Marka ve satış altyapılarını ise aynen korudu.

PATRON PARASINI ÖDEDİĞİMİZ FORMÜLÜ VEREMEDİ...
Form Tekstil, geçen ay İtalya'nın en büyük tekstil aksesuvarları firmasını satın alarak Türkiye'ye taşıdı. İtalya'daki fabrikada 30 yıldır çalışan ustaların gözyaşı döktüğünü anlatan firmanın Genel Müdürü Mustafa Oksay, "Bir kısmını Türkiye'ye getirerek istihdam ettik. Firmasını satın aldığımız patron da fabrikanın Know-How bilgilerini vermekte çok zorlandı. Parasını ödediğimiz halde bize makine formüllerini uzun süre veremedi. Ancak onu da mağdur etmedik. İtalya'da tanınan bir işadamı olduğu için ona ülkedeki bayimiz yaptık" dedi.

Kaynak: www.sabah.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder